Véleményünket hosszú távú üzemi tapasztalatokra, az azokon végzett kutatás-fejlesztési eredményekre, valamint a Magyar Tuhődományos Akadémia Földtani Tudományos Bizottság Hidrogeológiai Tudományos Albizottsága összefoglaló anyagára alapozzuk. Ez tartalmazza a „hévíz visszasajtolás” kérdéseiben 2012. november 28-án megtartott ülés következtetéseit és tükrözi a szakértők véleményét, az alábbiak szerint:
Egyetértünk a visszasajtolást előíró jogszabály módosításának szükségességével – de nem a T/10516 sz. javaslatban leírtak szerint! A kizárólag energetikai célra használt termálvíz esetében jogi lehetőséget kellene biztosítani a visszasajtolási kötelezettség feloldására – de csakis egyedi elbírálás, előzetes hatósági mérlegelés alapján. A mérlegelés alapja a termálvíz készletek egyensúlyának megóvása, az elfolyó használt termálvizek elhelyezésével kapcsolatban a felszíni vizeket terhelő problémák megoldása lehetne, a kitermelés hatásainak kötelező monitorozásával.
Termálvíz készleteink végesek, a „gyógyvíz tengeren úszó ország” félrevezető, a médiában gyakran megjelenő képének elfogadása sok kockázatot rejt. Ez a szemlélet sajnos a törvényjavaslat szellemiségéből is visszaköszön. A termálvizeket tároló felszín alatti térrész sokkal inkább hasonlítható egy „vízzel telt léggömbhöz”. Beláthatják, ha a léggömbből sok helyen, kifelé csorgatjuk a vizet – és nem töltjük azt vissza, – akkor az leereszt!
A jelenleg előterjesztett javaslat következményei ma még be sem láthatók, aminek a termálvízre épülő fürdő- és egészségturizmus és a jelenleg már üzemelő geotermikus vízhasználatok, valamint a környezetünk látja kárát. Ezzel egész Magyarország hosszú távon csak veszíthet! Minden túlzás nélkül súlyos környezeti kockázat prognosztizálható nemcsak a termálvizekre, hanem a használt vizeket befogadó felszíni vizekre is!
Nyomatékosan indítványozzuk, ne szavazzanak meg olyan törvényjavaslatot, amely hasonló hatású lehet, mint mikor néhány évtizede a fokozott víztermelés miatt számos karsztforrásunk elapadt és a Hévízi-tó is veszélybe került! Csak a víztermelés befejezése segített a folyamat megfordításában.
Tisztelettel kérjük a Magyar Országgyűlés demokratikusan választott tagjait, szakmai kérdésekben fogadják meg a szakértők, a szakmai társadalom véleményét és ne fogadják el a T/10516. számú törvénymódosítási javaslatot. Gazdálkodjanak felelősen az ország egyik legértékesebb természeti kincsével, a termálvízzel!
Készséggel állunk e munkában, egy új törvényjavaslat kidolgozásában rendelkezésükre!
Budapest, 2013. április 8.
Magyar Hidrológiai Társaság
Nemzetközi Hidrogeológiai Szövetség Magyarországi Tagozata
Magyar Termálenergia Társaság
Dél-alföldi Termálenenergetikai Klaszter
Geotermikus Koordinációs és Innovációs Alapítvány
Eötvös Lóránd Tudományegyetem Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék
Miskolci Egyetem Környezetgazdálkodási Intézet
Szegedi Tudományegyetem Ásványtani, Geokémiai és Kőzettani Tanszék
Debreceni Egyetem Ásvány- és Földtani Tanszék
Hozzászólások