A Magyar Termálenergia Társaság a termálvíz illetve termálenergia jövőbemutató, ésszerű hasznosításában elkötelezett városok, gazdasági társaságok és szakemberek által alapított szakmai szövetség. Tagjai között megtalálhatók tudományos kutatók, termál projekteket építő és üzemeltető cégek éppúgy, mint a projektekben érdekelt önkormányzatok.
A Magyar Termálenergia Társaság célja – tagjai érdekképviseletén túl – a ténylegesen megvalósult és gazdaságosan üzemelő projektek tényleges kivitelezési és működési tapasztalatain alapuló ismeretanyaggal segíteni a törvényalkotás, a hatóság és az újabb potenciális hasznosítók munkáját a geotermia – mint az egyik legkörnyezetkímélőbb energiaforrás – racionális felhasználásának kiszélesítésére.
A Társaság célja
A társadalom és az egyén, a társadalmi-, civil-, és önkormányzati szervek, szervezetek és a gazdasági társaságok közös érdekeinek megfelelő, azok összehangolását szolgáló közhasznú tevékenység folytatása a geotermikus energia és termálvíz feltárása, kinyerése és hasznosítása, valamint a használt fluidum elhelyezés módszertanának tudományos és gyakorlati meghatározása területén.
A célok között kiemelt helyet kap ezen tevékenységek nemzeti vízkészletre és környezetünk védelmére gyakorolt hatásának kutatás-fejlesztési vizsgálata, az eredmények hazai és nemzetközi publikációja.
A Társaság operatív feladatai
- Helyünk a világban
A földhő hasznosítás nemzetközi helyzetének figyelemmel kísérése, az alkalmazás-tudományi eredmények nyomon követése, az információk szelekciója, a társaság rendes tagjainak naprakész tájékoztatása.
- Referencia projektekben, információ áramlásban
Aktív közreműködés hazai geotermikus projektek megvalósításában (pl. tanulmánykészítés, szakértés), azok eredményeinek feldolgozásában, tájékoztató dokumentumok összeállításában, a kapott ismeretanyag közrebocsátásában, lehetővé téve újabb potenciális termálenergia hasznosítók felkutatását.
Ehhez kapcsolódó további fontos feladatok:
- szakkiállításokon való részvétel, illetve a tagok részvételének biztosítása, kiállítási anyagok összeállítása, szakkiállítás szervezése;
- szakmai fórumokon, konferenciákon való részvétel, illetve a tagok részvételének biztosítása, önálló konferenciák, szakmai előadások szervezése;
- Oktatásban
A társaság egyik legfontosabb feladatának tekinti az oktatásban a környezetbarát, megújuló energiaforrások – ezen belül is a kiemelt hazai jelentőségű termálenergia – elméleti és gyakorlati ismereteinek tananyagba állítását az óvodai neveléstől kezdve az egyetemi oktatásig bezárólag.
Ehhez kapcsolódóan ismeretterjesztő szakmai könyvtár és adatbázis létrehozása, közcélú működtetése.
- Jogállás tekintetében
Feladat a termálenergia feltárásával, kinyerésével, hasznosításával, a lefűtött fluidum környezetbarát elhelyezésével, a termálvíz utánpótlás hosszú távú és megnyugtató biztosításával kapcsolatos jogalkotás előkészítő-, véleményezési munkafázisaiba való bekapcsolódás, valamint a hatályos jogszabályok végrehajtási szakaszaiban az egyesület tagjai érdekeinek legszélesebb körű védelme.
Fontos feladat párbeszéd kialakítása és fenntartása a jogalkotók, a végrehajtást ellenőrző hatóságok és a felhasználók között.
- K+F tevékenységben
A közhasznú egyesület fontos feladatának tekinti az összes hazai és számottevő külföldi érintett kutatóintézet és tudományos háttér eredményeinek gyakorlatba történő átültetését, az alkalmazott kutatás előtérbe helyezését.
Így feladat a termálközegek kinyerésére, kezelésére, többcélú (kaszkád rendszerű) hasznosítására, a fluid megújuló energiaforrássá tételére (pl. visszasajtolás homokkőbe) tudományosan megalapozott módszertan kidolgozása, a gyakorlati és az üzemeltetési tapasztalatok visszacsatolása, a kísérleti és alkalmazott tudományok eredményeinek dokumentálása, nemzetközi publikálása.
- Kapcsolattartásban
Fenti feladatokhoz nélkülözhetetlen kapcsolatok kiépítése, fenntartása és ápolása minden alternatív és megújuló energiahordozó iránt fogékony szervezettel, valamint döntően a földhőt és termálvizet kutató, feltáró és hasznosító hazai és külföldi szervezetekkel, társaságokkal, önkormányzatokkal, hatóságokkal, valamint nemzetközi intézményekkel, szervezetekkel.
- Működésben
Végül, de nem nélkülözhetően fontos feladat a tervszerű működéshez szükséges személyi-, tárgyi- és anyagi feltételek megteremtése.